Czytelnia

Jak zapisać dziecko na telekonsultację?

Każdy pacjent podczas konsultacji z lekarzem musi miec założoną kartę. Potrzebne do tego są jego dane: imię, nazwisko, PESEL, adres zamieszkania.

Jeżeli pacjentem jest dziecko, wpisujemy dane dziecka. Nie można założyć karty dla dziecka jeżeli rodzic wpisze swoje dane.

Czy wiesz?

W czasie pandemii telemedycyna stała się tak popularnym słowem, że jest odmieniana przez różne przypadki we wszystkich mediach.

To może czas na mały quiz sprawdzający znajomość tematu?

Pytanie 1. Czy trzeba mieć komputer aby zamówić telekonsultację?

a. Tak, bo trzeba zobaczyć się z lekarzem.

b. Potrzebny jest komputer albo smartfon.

c. Wystarczy telefon stacjonarny.

Pytanie 2. Czy można pokazać lekarzowi wyniki badań?

a. Nie, lekarze nie oceniają badań, których sami nie zlecili.

b. Tak, można przeczytać wyniki lekarzowi.

c. Tak, trzeba przesłać wyniki do lekarza, najlepiej przed telekonsultacją.

Pytanie 3. Czy można dostać w czasie telekonsultacji skierowanie na prześwietlenie płuc?

a. Tak, lekarz może skierować na wszystkie badania.

b. Nie, na prześwietlenie potrzebne jest skierowanie papierowe z podpisem i pieczątką lekarza.

Pytanie 4. Czy można dostać w czasie telekonsultacji skierowanie na USG kolana, brzucha, tarczycy……?

a. Tak, bo to są badania bez promieniowania jonizującego.

b. Nie, bo lekarz może zlecić na telekonsultacji tylko badania krwi i moczu.

c. Nie wiem.

Pytanie 5. Czy można pokazać lekarzowi zmiany na skórze, które nas niepokoją?

a. Tak, trzeba skorzystać z kamerki w komputerze.

b. Tak, trzeba zrobić zdjęcia np. telefonem i przesłać do lekarza przed telekonsultacją.

c. Tak, można opowiedzieć lekarzowi co widzimy na skórze.

Pytanie 6. Czy można otrzymać receptę na potrzebne leki?

a. Tak ale tylko pełnopłatne.

b. Tak – przyznanie refundacji zależy od dokumentów posiadanych przez lekarza.

c. Nie, bo nie mam drukarki i nie mogę wydrukować recepty.

A oto prawidłowe odpowiedzi:

1c. 2c. 3b. 4a. 5b. 6b

Telemedycyna – pożytek czy diabeł wcielony?

Czytam komentarze pod różnymi artykułami i wpisami na temat telemedycyny. I bardzo wiele z nich jest negatywnych. Raczej jesteśmy przekonani, że potrzebujemy bezpośredniego kontaktu z lekarzem. W wielu sytuacjach tak jest.

Z drugiej strony lekarze piszą, że potrzebują zawsze zbadać pacjenta, aby go leczyć i telemedycyna ma się trzymać od nich z daleka.

Usiadłam wygodnie i zaczęłam sobie przypominać różne historie z życia.

Pierwsza historia: bolała mnie prawa dłoń. Budziłam się w nocy z powodu tego bólu, ręka drętwiała, wypadały mi różne rzeczy. Poszłam do ortopedy (prywatnie, żeby było szybciej). Wizyta trwała 5 minut – rozmowa o tym co mi dolega i wypisanie skierowań na 2 badania, po których miała być decyzja, jaka to choroba i jak leczymy. Dojazd tam i z powrotem, założenie karty i procedury w przychodni – 2 godziny.

Spokojnie mogłabym porozmawiać z lekarzem i odebrać skierowania za pomocą laptopa lub telefonu, a czas poświęcić na zrobienie badań.

Druga historia: moja mama ma guzy w mózgu. Była już operowana dwa razy. Żyje i funkcjonuje samodzielnie. Chodziliśmy na kontrole do neurochirurga. W pewnym momencie rozłożył ręce i powiedział: w Warszawie już nie pomożemy, nadzieja w onkologii w Gliwicach. Trzeba do nich jechać na konsultację. Zapakowałam mamę i dokumenty medyczne do samochodu. Podróż do Gliwic kilka godzin w jedną stronę (zapłaciłam za paliwo), na miejscu trzeba się było przespać (wynajęcie pokoju na jedną noc), w Instytucie Onkologii trzeba się było stawić o 7 rano i ustawić w kolejce. Do gabinetu lekarza weszłyśmy o 14. I odbyła się rozmowa z mamą o jej dolegliwościach. A potem trzeba było zostawić całą dokumentacją medyczną i czekać na informacje przysłane listem. No to do samochodu i kilka godzin do domu.

Spokojnie mogłyśmy porozmawiać z lekarzem w Gliwicach przez telefon lub komputer a dokumentację medyczną wysłać. A potem czekać na list z Gliwic.

Czy ta telemedycyna to rzeczywiście diabeł wcielony?

Czy ty, ktoś z twojej rodziny lub któryś z twoich znajomych macie do opowiedzenia historie, że wystarczyłoby porozmawiać z lekarzem przez telefon lub przez komunikator?

Jak uniknąć zarażenia i oszczędzić czas?

Koronawirus, grypa rozprzestrzeniają się. Aby uniknąć zarażenia warto unikać dużych skupisk ludzi a szczególnie chorych.
Po sklepach i bankach internetowych pojawiły się przychodnie umożliwiające kontakt ze specjalistami przez internet lub telefon.
Kupno książki w księgarni internetowej, zmiana danych w banku elektronicznym, uzyskanie recepty na stale brane leki nie wymagają osobistej wizyty w placówce.
Zmiany zachodzą. Można z nimi walczyć jak robotnicy w XIX wieku z maszynami parowymi, albo wykorzystać dla siebie, jak bohaterka historyjki.

Data ważności e-recepty

30 dni

Papierowa recepta najczęściej była ważna przez 30 dni. A jak wygląda sytuacja z elektroniczną receptą? Większość z nich jest również ważna 30 dni czyli lek z e-recepty napisanej przez lekarza w dniu 03.02.2020 można wykupić do 03.03.2020 włącznie. Przypominamy, że każdy lek jest to oddzielna e-recepta a kod, który dostajemy może obejmować do 5 leków. Jeżeli dostaniemy np. recepty na 7 leków, to kody do apteki będziemy mieli dwa.

E-RECEPTA
Pacjent: W. W.
Data wystawienia: 03.02.2020
Lek na długie i szczęśliwe życie
1 tabl. rano
Data realizacji do 03.03.2020 (30 dni od daty wystawienia)

Wracając do terminów ważności – liczymy 30 dni od daty wystawienia przez lekarza albo jest jeszcze inna możliwość. Lekarz wystawia e-receptę z datą 03.03. i pisze na niej, że data realizacji jest od dnia 03.04. To wtedy możemy iść do apteki najwcześniej 03.04. lub przez 30 dni licząc od 03.04.

E-RECEPTA
Pacjent: W. W.
Data wystawienia: 03.03.2020
Data realizacji od: 03.04.2020
Lek na długie i szczęśliwe życie
1 tabl. rano
Data realizacji do 02.05.2020 (30 dni od daty realizacji)

7 dni

Czy są możliwe inne terminy ważności dla e-recepty?

Są możliwe. Najszybciej musimy się wybrać do apteki po przepisany antybiotyk. Mamy na to 7 dni i to chyba nie budzi większych emocji, bo antybiotyki bierzemy w bardzo określonych chorobach gdy chcemy jak najszybciej zabić bakterie i dobrze się poczuć.

E-RECEPTA
Pacjent: W. W.
Data wystawienia: 03.03.2020
ANTYBIOTYK
1 tabl. rano
Data realizacji do 09.03.2020 (7 dni od daty wystawienia)

120 dni

Inną opcją, o wiele dłuższą jest wykupienie leku działającego na układ immunologiczny. E-recepta na takie leki jest ważna 120 dni. Przykład – lekarz wystawia e-receptę na lek immunologiczny 03.02. a my mamy czas na jej wykupienie do 02.06.2020 r. Warto pamiętać, że niektóre leki działające na układ immunologiczny są sprowadzane do apteki na konkretne zamówienie i lepiej nie czekać do ostatniej chwili. Jeżeli wybierzemy się do apteki po 90 dniach a lek sprowadza się 5 tygodni to możemy nie zdążyć w terminie ważności e-recepty.

E-RECEPTA
Pacjent: W. W.
Data wystawienia: 03.02.2020
LEK IMMUNOLOGICZNY
Wg zaleceń
Data realizacji do 02.06.2020 (120 dni od daty wystawienia)

365 dni

Jest jeszcze dłuższa opcja czyli e-recepta ważna przez 365 dni czyli przez rok.

Jest to wariant dla osób chorujących przewlekle, którzy przyjmują lek codziennie i najczęściej będą go brali dłużej np. ktoś chory na niedoczynność tarczycy będzie brał lek do końca życia. Nie musi więc chodzić po receptę na kolejne opakowanie. Może od razu na jednej e-recepcie dostać tyle tabletek, żeby wystarczyło na 360 dni kuracji. Lekarz koniecznie na takiej recepcie musi napisać dawkowanie czyli jak lek będzie stosowany. I zaznaczyć datę realizacji do konkretnego dnia. Przykład – recepta zostaje napisana 03.02.2020 i jest ważna do 03.02.2021 r.

E-RECEPTA
Pacjent: W. W.
Data wystawienia: 03.02.2020
Lek na długie i szczęśliwe życie
1 tabl. rano
Data realizacji do 03.02.2021 (365 dni od daty wystawienia)

Po pierwsze opakowanie leku trzeba się wybrać w ciągu pierwszych 30 dni, bo jeżeli to zrobimy później to z recepty zostanie odjęte tyle tabletek ile byśmy wzięli od daty wystawienia. Np. mamy brać codziennie 1 tabletkę, lekarz wypisał 360 tabletek, a my poszliśmy do apteki po 2 miesiącach od napisania e-recepty. Dostaniemy mniej o 60 tabletek. Ile tabletek możemy wykupić na raz? Maksymalnie 180 tabletek czyli na pół roku leczenia. Możemy również co miesiąc kupować jedno opakowanie 30 tabletkowe. Wybór należy do nas jeżeli chodzi o liczbę opakowań natomiast nie zmieniamy apteki. Po kolejne opakowania leku z recepty wracamy do tej samej apteki, w której kupiliśmy pierwsze opakowanie.

Czy telemedycyna zastąpi kontakty pacjenta z lekarzem?

Co to jest telemedycyna?

PacjentLekarz
Może opowiedzieć swoje dolegliwości, pokazać wyniki badań, skórę, obrzęki itd.
Może dowiedzieć się, jakie badania powinien zrobić, dostać e-receptę, skierowanie na badania.
Może zebrać wywiad, czyli dopytać się o potrzebne informacje, zapoznać się z wynikami badań, skierować na badania dodatkowe, wystawić e-receptę.